W Portugalii, podobnie jak u nas następuje powolnie laicyzacja społeczeństwa, lecz mimo to w wielu domach nadal jest obchodzona tradycja Wielkiejnocy. Wówczas więcej osób pojawia się w kościołach, a najważniejszym dniem jest Wielkanocna Niedziela. Podobnie jak w Polsce święta te są dużoo mniej komercyjne, niż Boże Narodzenie, co można zaobserwować chociażby po witrynach sklepowych. Wielkanoc jest też nieco inaczej obchodzona, niż u nas – dlatego warto choć raz wybrać się w tym okresie do Portugalii.

Wielkanoc w Portugalii – miejscowe zwyczaje

Różnic w obchodzeniu świąt Wielkanocy w Portugalii jest trochę. Chociażby jeśli chodzi o dni wolne, Portugalczycy nie idą do pracy w Wielki Piątek. Za to Wielkanocny Poniedziałek jest już normalnym dniem pracującym. Nie ma tradycji ani świecenia pokarmów, ani oblewania się wodą. Za to podczas Wielkiego Tygodnia organizowane są procesje, z bogato ozdobionymi ołtarzami oraz figurami świętych, niesione na barkach mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługują obchody Wielkiego Tygodnia w najstarszym portugalskim mieście – Bradze. Oprócz procesji, podczas tego czasu są organizowane także liczne festyny, wraz ze straganami z lokalnym jedzeniem oraz pokazem sztucznych ogni.

Tradycyjne wielkanocne jedzenie w Portugalii

Jeśli chodzi o jedzeniowe tradycje w okresie świąt Wielkiejnocy to na portugalskich stołach nie może zabraknąć migdałów w słodkiej polewie (lukrze, czekoladzie lub innej słodkiej masie). Jada się także pieczone mięsiwo, takie jak koźlina, baranina czy jagnięcina. Jednak taką bardzo tradycyjną potrawą jest pieczony dorsz, z którego wyciągnięte ości należy zakopać w ziemi. Inną wielkanocną potrawą w Portugalii jest ciasto folar, w którego środku znajdują się jajka w całości (w skorupce). Folar może być upieczony na słodko wraz z bakaliami lub na słono z dodatkiem mięsa.

Portugalski folar to tradycyjna wielkanocna potrawa
Portugalski folar to tradycyjna potrawa wielkanocna, źródło: https://pl.pinterest.com